[opracowano na dzień 06 sierpnia 2015]
Prywatny akt oskarżenia
W przypadku przestępstw, które nie są ścigane z oskarżenia publicznego, jak np. pomówienie, naruszenie nietykalności cielesnej, pokrzywdzony przestępstwem może złożyć prywatny akt oskarżenia. Prokurator nie ma obowiązku wnoszenia aktu oskarżenia w takich sprawach.
Prywatny akt oskarżenia może ograniczyć się do oznaczenia osoby oskarżonego, zarzucanego mu czynu oraz wskazania dowodów, na których opiera się oskarżenie.
Subsydiarny akt oskarżenia
W razie powtórnego wydania postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa/dochodzenia lub o umorzeniu postępowania przygotowawczego, jeżeli poprzednie postanowienie zostało uchylone przez sąd, pokrzywdzony może w terminie miesiąca od doręczenia mu zawiadomienia o postanowieniu wnieść akt oskarżenia do sądu, dołączając po jednym odpisie dla każdego oskarżonego oraz dla prokuratora.
Akt oskarżenia wniesiony przez pokrzywdzonego powinien być sporządzony i podpisany przez adwokata lub radcę prawnego, z zachowaniem warunków określonych w kodeksie postępowania karnego.
Inny pokrzywdzony tym samym czynem może aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej przyłączyć się do postępowania. W sprawie wszczętej na podstawie aktu oskarżenia wniesionego przez oskarżyciela posiłkowego może brać udział również prokurator.
W przypadku obu aktów oskarżenia należy uiścić na rachunek bankowy sądu zryczałtowaną równowartość wydatków, która wynosi 300 zł.