Pomówienie lub znieważnenie na portalu społecznościowym


Data publikacji: 22.02.2017 |


Korzystanie z portali społecznościowych stało się bardzo powszechne. Niestety nie każdy potrafi się odnaleźć w internecie i swoje niezadowolenie oraz konflikty osobiste ujawnia publicznie, umieszczając na portalach nieodpowiednie wpisy. Posty umieszczone na portalu społecznościowym nie znikają nigdy – to chyba wie każdy. Nawet jeżeli zdecydujemy się usunąć post, gdy już emocje opadną i uświadomimy sobie jego niewłaściwy charakter, to i tak pozostanie on w historii aktywności, którą można uzyskać od administratora portalu. Ponadto, osoba, która została pomówiona lub znieważona albo której godność w jakikolwiek inny sposób została naruszona, może wykonać print screeny, a więc zdjęcia niepochlebnych wpisów na swój temat. Nie zapominajmy również o świadkach. Jeżeli wpisy są umieszczane publicznie, to zawsze ktoś zdąży je przeczytać, zanim usuniemy post, i taka osoba będzie mogła potwierdzić w sądzie treść usuniętego wpisu.

 

Jakie nam przysługują środki ochrony?

 

W pierwszej kolejności, jeżeli zależy nam tylko na zniknięciu postu, możemy osobę umieszczającą taki wpis wezwać do jego usunięcia, ewentualnie możemy zgłosić problem do administratora. Jeżeli te środki nie pomogą albo nasze dobra osobiste zostały już naruszone w takim stopniu, że usunięcie postów nic nie zmieni, możemy skierować sprawę na drogę sądową. Mamy do wyboru drogę cywilną lub karną. Możemy złożyć w sądzie pozew o ochronę naszych dóbr osobistych lub prywatny akt oskarżenia. Właściwą drogę postępowania pomoże nam wybrać prawnik, więc nie obawiajmy się z nim skonsultować.

 

W pozwie o ochronę naszych dóbr osobistych możemy się domagać:

1/ zaniechania naruszania naszych dóbr osobistych, czyli usunięcia wpisu, jeżeli wciąż jest widoczny na portalu;

2/ przeprosin umieszczonych w taki sam sposób, jak treść, która naruszyła nasze dobra osobiste, czyli przeprosiny muszą się znaleźć na tym samym portalu, na którym naruszono nasze dobra osobiste;

3/ zadośćuczynienia za poniesioną krzywdę;

4/ zapłaty odpowiedniej sumy na wskazany cel społeczny, np. na rzecz hospicjum;

5/ naprawienia poniesionej szkody.

 

W przypadku złożenia pozwu o ochronę dóbr osobistych musimy uiścić opłatę w wysokości 600 zł, jeżeli formułujemy tylko roszczenia z pkt 1 i 2, jeżeli dochodzimy również roszczeń pieniężnych, to dodatkowo opłata wynosi 5% od kwoty, której się domagamy.

 

Trochę tańszą formą ochrony naszego dobrego imienia jest wniesienie prywatnego aktu oskarżenia do sądu. W tym przypadku opłata, którą musimy uiścić na rachunek sądu wynosi 300 zł.

 

W sprawie karnej możemy się domagać:

1/ ukarania sprawcy;

2/ przeprosin;

3/ zadośćuczynienia za poniesioną krzywdę;

4/ nawiązki na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża albo inny wskazany cel społeczny;

5/ naprawienia poniesionej szkody;

6/ zaprzestania określonych zachowań;

7/ podania wyroku do publicznej wiadomości.


 

W tym miejscu należy podkreślić, że w przypadku gdy pomówienie lub znieważająca treść są umieszczane w środkach masowego przekazu, a takimi są portale społecznościowe, to mamy do czynienia z typem kwalifikowanym przestępstwa, który jest zagrożony wyższym wymiarem kary niż typ podstawowy.

 

W sprawie karnej musimy udowodnić, że pomawiająca treść poniżyła nas w opinii publicznej lub naraziła na utratę zaufania potrzebnego dla zajmowanego przez nas stanowiska, wykonywanego zawodu lub rodzaju prowadzonej przez nas działalności.

 

W przypadku zniewagi dobrze jest pamiętać o tym, że nie powinna ona być przez nas sprowokowana i nie powinniśmy na nią odpowiadać naruszeniem nietykalności cielesnej sprawcy lub zniewagą wzajemną.

 

< powrót do listy wpisów


Wybrana tematyka porad prawnych

Aktualności

więcej aktualności >

Strona korzysta z plików Cookies do celów analitycznych i w celu zapewnienia większej wygody korzystania ze strony. Więcej szczegółów na temat Cookies w Polityce Prywatności

X